Dr. Rath Health Foundation

Dr. Rath Health Foundation

Responsibility for a healthy world Dr. Rath Research Institute 100+ Studies Published In PubMed

Hastaliga Dayali Ilaç Endüstrisi ve Yakin Zamanli Irak Savasi ile Baglantili Olarak Islenen Soykirim ve Insanliga Karsi Diger Suçlarla Ilgili Sikayet

SANIKLAR

Saniklar, sirketlerden, askeri ve siyasi sektörlerden gelen, farkli uluslara mensup, asagidaki kisilerdir:

1.
 
George Walker Bush, A.B.D Baskani. Ilaç/petrokimya kartelinin çikarlarinin en büyük siyasi takipçisidir. Irak’ta islenen savas suçlarinin ve bu sikayetteki diger suçlarin en önemli failidir.
 
2.
Anthony Charles Lynton (“Tony”) Blair, Ingiltere Basbakani. Bu sikayette listelenen suçlarla ilgili, George Bush’un suç ortagi olmakla birlikte, siyasi lider ve faildir.
 
3.
Richard Bruce (“Dick”) Cheney, A.B.D Baskan Yardimcisi. Cheney, Dallas merkezli petrol hizmeti saglayicisi Haliburton & Company’nin icra kurulu baskaniydi. Irak’in fethedilmesinden sonra, Haliburton, Irak’in yeniden yapilandirma bahanesi ile ekonomik olarak yagmalanmasinda önde gelen sirket olmustur.
4.
 
Donald Rumsfeld, Savunma Bakani. Rumsfeld, aralarinda su anda Pharmacia’nin bir parçasi olan ilaç konzerni G.D. Searle’nin de bulundugu birçok biyoteknoloji ve ilaç sirketinin Icra Kurulu Baskanligini yapti. Onyillar boyunca, ‘hastaliga dayali’ ilaç endüstrisinin stratejik düzenleyiciligi rolünü üstlendi. Ilaç endüstrisinden birçok ödül aldi. George W. Bush’la birlikte, Donald Rumsfeld Irak’a karsi yürütülen saldirgan savasin önde gelen kiskirticilarindan biri olmustur.
5.
 
John Ashcroft, A.B.D Bassavcisi. Saniklarin Amerika’da sivil haklari sistematik olarak sinirlandirmak amaciyla kullandiklari sözde Anavatan Güvenlik Yasasinin stratejistlerinden biridir. Ilaç endüstrisine Amerika’da isledikleri suçlarla ilgili cezai bagisiklik kazandiracak korumaci yasalarin sorumlusudur.
6.
 
Tom Rich, Anayurt Güvenlik Bakani, hastaliga dayali vicdansiz islerini ve diger suçlari islemeyi sürdürmek amaciyla Amerika’da sivil haklari sistematik olarak sinirlandirarak saniklarin siyasi ve ekonomik nüfuzlarini güçlendirme çabalarinda John Ashcroft’un suç ortagi.
7.
Condoleezza Rice, A.B.D Güvenlik Danismani. Petrokimya konzerni Chevron’un eski yöneticisidir ve saniklarin saldirgan savasini desteklemistir.

Ilaç sektöründe, asagidaki sirketler suçlanmaktadir:

1.
 
Pfizer Inc., Icra Kurulu Baskani Henry A. McKinnell, Ph.D., diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
 
2.
 
Merck & Co., Inc., Icra Kurulu Baskani Raymond V. Gilmartin, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
3.
 
GlaxoSmithKline PLC, Icra Kurulu Baskani Dr Jean-Pierre Garnier, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
 
4.
 
Novartis AG, Icra Kurulu Baskani Dr Daniel Vasella, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
 
5.
 
Amgen Inc., Icra Kurulu Baskani Kevin Sharer, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
 
6.
 
Astra Zeneca, Icra Kurulu Baskani Tom McKillop, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
 
7.
 
Ely Lilly and Company, Icra Kurulu Baskani Sidney Taurel, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
8.
 
Abbott Laboratuarlari, Icra Kurulu Baskani Miles D. White, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
 
9. Diger ilaç sirketleri, ‘hastaliga dayali is’ yatirimini sürdüren ve destekleyen Icra Kurulu Üyeleri ve Yönetim Kurullari.

Petrokimya sektöründe, asagidaki sirketler ve yöneticileri suçlanmaktadir:

1.
 
ExxonMobil Sirketi, Icra Kurulu Baskani Lee R. Raymond, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
2.
 
British Petroleum (BP), Icra Kurulu Baskani Madingley Lordu Browne, FREng, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
3.
 
Chevron Texaco Corp., Icra Kurulu Baskani David O’Reilly, diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
 
4. Irak savasindaki yagma ve soygundan faydalanan diger petrokimya sirketleri.

Bu çok uluslu sirketlerin arkasindaki finans gruplari:

1.
 
Rockefeller Finans Grubu ve islenen suçlardan faydalanan Rockefeller Ailesi üyeleri.
2. Rothschild Grubu ve bu suçlardan finansal çikar saglayan tüm üyeleri.
 
3. JP Morgan Grubu ve bu suçlardan finansal çikar saglayan tüm üyeleri.
 
4.
 
Üçlü Komisyon ve üyeleri, dünyanin üç bölgesinde, A.B.D., Avrupa ve Japonya’da – “üçlü” ismi buradan gelmektedir – bu yatirim grubunun çikarlarini koordine etmek üzere David Rockefeller tarafindan kurulmus örgüt ve bu suçlara katilmak ve bunlardan çikar saglamaktan suçlu bulunan, komisyonun tüm üyeleri.
 
5. Sorusturmanin ileriki asamalarinda bu suçlarin islenmesine katildiklari veya bunlardan çikar sagladiklari ortaya çikarilacak olan diger sirket lobi ve çikar gruplarinin üyeleri .
 
6.
 
J.P. Morgan Chase Bank, Icra Kurulu Baskani William B. Harrison Jr., diger Yöneticiler ve Yönetim Kurulu.
7. Diger finansal kurumlar, Icra Kurulu Üyeleri, Yönetim Kurullari, hissedarlari ve sorusturmanin ileriki asamalarinda bu suçlarin islenmesine katildiklari veya bunlardan finansal çikar sagladiklari ortaya çikarilacak olan digerleri.
 
8. Sorusturmanin ileriki asamalarinda bu suçlarin islenmesine katildiklari veya bunlardan finansal çikar sagladiklari ortaya çikarilacak olan politikacilar ile ulusal ve uluslararasi politik kurumlar.
 
9. Bu suçlarin islenmesine katilmis olan veya sorusturmanin ileriki asamalarinda bu suçlarin islenmesine katildiklari veya bunlardan finansal çikar sagladiklari ortaya çikarilacak olan, ordu mensuplari.
 
10. Sorusturmanin ileriki asamalarinda bu suçlarin islenmesine bilinçli ve sistematik olarak katildiklari veya bunlardan finansal çikar sagladiklari ortaya çikarilacak olan farmasötik saglik yöneticileri.
 
11. Sorusturmanin ileriki asamalarinda bu suçlarin islenmesine katildiklari veya bunlardan finansal çikar sagladiklari ortaya çikarilacak olan, medya mensuplari ve digerleri.
12. Sorusturmanin ileriki asamalarinda bu suçlarin islenmesine katildiklari veya bunlardan finansal çikar sagladiklari ortaya çikarilacak olan her birey, kurulus veya örgüt.

BU SIKAYETE TEMEL TESKIL EDEN ULUSLARARASI ANLASMALAR

Uluslararasi Adalet Mahkemesinin Roma Tüzügü yaninda, bu sikayetteki agir suçlamalar için asagidaki anlasmalar ve deklarasyonlar temel teskil etmektedir:

  • Birlesmis Milletler Sözlesmesi
  • 8 Aralik 1948 tarihli Insan Haklari Deklarasyonu
  • 12 Agustos 1948 tarihli Cenevre Insan Haklari Sözlesmesi
  • 12 Ocak 1951 tarihli Soykirim Suçunun Önlenmesi ve Cezalandirilmasina dair Sözlesme
  • 1968 tarihli Savas Suçlari ve Insanliga Karsi Islenen Suçlar için Tüzük Sinirlamalarinin Geçersizligine dair Sözlesme
  • 1973 tarihli Savas Suçlari ve Insanliga Karsi Islenmis Suçlarin Faillerinin Saptanmasi, Tutuklanmasi, Iade Edilmesi ve Cezalandirilmasi için Uluslararasi Isbirligi Ilkeleri
ULUSLARARASI SUÇLAR MAHKEMESININ SANIKLARI YARGILAMA HAKKI