Dr. Rath Health Foundation

Dr. Rath Health Foundation

Responsibility for a healthy world Dr. Rath Research Institute 100+ Studies Published In PubMed

Hastaliga Dayali Ilaç Endüstrisi ve Yakin Zamanli Irak Savasi ile Baglantili Olarak Islenen Soykirim ve Insanliga Karsi Diger Suçlarla Ilgili Sikayet

BU SIKAYET IÇIN TARIHTEN ÖRNEK

Ilaç/petrokimya karteli IG Farben’in yöneticilerinin yargilandigi Nuremberg Savas Mahkemesi

Yarim yüzyildan fazla bir süre önce, dünya savasi öncesi Avrupa’nin en büyük ilaç/petrokimya karteli olan IG Farben Sirketinin yöneticileri Nuremberg Savas Mahkemesinde yargilandilar. Nuremberg Savas Mahkemesi, Ikinci Dünya Savasinin sorumlularinin adalet önüne çikartilmasini sagladi ve savas suçlarinin uluslararasi mahkemelerde yargilanmasi ve sonuç olarak Hague Uluslararasi Suçlar Mahkemesi için emsal olusturdu.

Günümüzde çogu insanin bilmedigi bir konu, Nuremberg Savas Mahkemesinde siyasi ve askeri liderler yaninda, Hitler’i iktidara getiren sirket yöneticilerinin de cezalandirilmis olmasidir. Bu Savas Mahkemesinde IG Farben’in 24 yöneticisi hakkinda dava açilmistir. Amerikali bassavci Telford Taylor açilis konusmasinda söyle demistir: “Bu iddianame, bu kisileri insanlik tarihindeki en yikici ve tahrip edici savasa yol açmakla suçlamaktadir. Kölelestirme, yagma ve cinayet suçlamalarini yöneltmektedir. Bunlar korkunç suçlardir.”
Telford Taylor söyle devam etti: “Asil savas suçlular, çilgin Naziler degil, bu sanik sirket yöneticileridir. Isledikleri suçlar gün isigina çikarilmazsa ve cezalandirilmazsa, gelecekte, Hitler’in isleyebileceginden daha büyük suçlar isleyeceklerdir.”

1947’de, IG Farben yöneticilerine yöneltilen temel suçlamalar sunlardi:

  • Suçlama 1: tüm dünyada görülmemis yikima, milyonlarca insanin ölümüne ve milyonlarcasinin aci çekmesine yol açan, saldirgan bir savasin ve diger ülkelerin fethinin planlanmasi ve yürütülmesi.
  • Suçlama 2: sürgün, isgal edilen ülkelerde ekonomik denetimi ele geçirmek amaciyla bu ülkelerdeki kamusal ve özel mülkiyetin yagmalanmasi ve gasp edilmesi ve diger agir suçlar.
  • Suçlama 3: kölelestirme, kötü muamele, siddet, iskence ve milyonlarca insanin katledilmesi.

Simdi, yarim yüzyil sonra, bu sikayetteki suçlamalar yukaridakilerle sasirtici bir benzerlik tasimaktadir:

  • Uluslararasi terör ve kitle imha silahlarinin yayilmasi ile mücadele bahanesi altinda, ülkenin birçok bölgesinin tahrip edilmesi, binlerce insanin ölümü ve yüz binlercesinin yaralanmasi ile sonuçlanan, Irak savasinin planlanmasi ve yürütülmesi.
  • Dünyanin tüm bölgelerinde ekonomik gücü ve denetimi ele geçirmek amaciyla, uluslararasi bir kriz yaratarak, kamusal ve özel mülkiyetin yagmasi ve gasp edilmesi. Saniklar, bu saldirgan savasta nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar dahil kitle imha silahlarinin kullanimini gündeme getirmekteydi.
  • Cinayet, agir fiziksel zarar verme ve fiziksel tahribat yaratacak sartlara maruz birakma yoluyla soykirim, cinayet ve diger insanlik disi eylemlerden olusan insanliga karsi islenmis suçlar.
ISLENEN SUÇLARLA ILGILI DELILLER